Lista ofert - Wymiana płynu hamulcowego - Kraków małopolskie

W tej chwili brak ofert w tej kategorii zobacz inne nasze usługi

Wymiana płynu hamulcowego - Kraków małopolskie

Wymiana płynu hamulcowego – krok po kroku.

Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom to obowiązek każdego właściciela samochodu. Dlatego też, powinno się dokonywać odpowiednich kontroli, chociażby układu hamulcowego. Przyjęto, że płyn znajdujący się w obiegu należy wymieniać średnio co 2 lata, lub jeśli dużo podróżujesz- po około 50.000 kilometrów.

Nawet, jeśli układ jest szczelny, nie należy lekceważyć tej czynności. W zbiornikach i przewodach często pojawia się woda, która negatywnie wpływa na właściwości hamowania. Już 1% jej objętości w stosunku do płynu hamulcowego obniża temperaturę wrzenia o niecałe 20%. Ponadto, może przyczynić się do procesu korozji, a w efekcie- utraty szczelności układu.

Skąd woda w zbiorniku? To nieuniknione podczas normalnego użytkowania. Warto jednak sprawdzić czy przewody hamulcowe nie są popękane. Kolejnym krokiem jest weryfikacja szczelności cylinderków układu. Na obecność wody są narażone przede wszystkim samochody niegarażowane. Wilgoć panująca w powietrzu nie jest sprzymierzeńcem właściciela auta.


Na rynku istnieją testery, którymi można sprawdzić obecność wody w układzie hamulcowym. Urządzenie, należy przyznać, jest bardzo sprytne. Jak wiadomo, woda jest doskonałym przewodnikiem prądu. Tester wskazuje wartość przewodnictwa, co ma przełożenie na ilość niechcianej cieczy w zbiornikach. Proste urządzenia można kupić już za kwotę około 100 złotych, a najbardziej zaawansowane- 3.000. Tester ma jedną wadę. Bada ilość wody w zbiorniczku wyrównawczym, nie w przewodach. W nich może znajdować się jej o wiele więcej. Najprościej będzie bacznie obserwować zachowanie samochodu podczas hamowania. Jeśli skuteczność spadła, odstaw auto do warsztatu.

Zrób to sam!

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, albo lubisz majsterkować, możesz dokonać zmiany płynu hamulcowego samodzielnie. Będziesz potrzebować drugiej osoby do pomocy, podnośnika lub podstawek, plastikowej butelki i przezroczystego wężyka oraz, co oczywiste, płynu hamulcowego. Rozróżnia się jego 3 rodzaje: DOT-3, DOT-4 i DOT-5. Choć najczęściej stosowanym jest DOT-4, zaleca się sprawdzić w instrukcji pojazdu lub na korku zbiorniczka wyrównawczego, jaki typ wymagany jest do Twojego samochodu. Zawsze korzystaj z nowych, nieotwartych kanistrów. Cena 1 litra płynu hamulcowego mieści się w przedziale od 20 do 60 złotych.

Przejdźmy do opisu działania.

Krok 1

Ustaw auto na podstawkach, lub podnieś za pomocą podnośnika. Pamiętaj, że przed podniesieniem warto poluzować śruby

Krok 2

Zdejmij wszystkie koła.

Krok 3

Na wyłączonym zapłonie wciśnij pedał hamulca mniej/więcej 20 razy. Pozbędziesz się dzięki temu ciśnienia regulacji systemu ABS.

Krok 4

Napełnij zbiornik całkowicie. Nałóż przezroczysty wężyk na zawór odpowietrzający prawego przedniego koła. Drugi koniec włóż do kanistra z płynem hamulcowym.

Krok 5

Poproś swojego towarzysza, by pompował ciśnienia pedałem hamulca. Kiedy zauważysz wyrównanie ciśnienia, każ pomocnikowi wcisnąć pedał do oporu. Następnie odkręć zawór odpowietrzający. Kiedy opór pedału ustąpi, należy zakręcić zawór. Tę samą operację trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aż do momentu, gdy w płynie nie będą pojawiały się pęcherzyki powietrza.

Krok 6

Zakręć zawór, przejdź do nalewania płynu hamulcowego do zbiornika.
Te same czynności wykonaj w przypadku drugiego koła.

Krok 7

Wyłącz zapłon i wciśnij hamulec około 20 razy, jak w przypadku kół przednich.

Krok 8

Wciśnij pedał hamulca i przytrzymaj przez dłuższą chwilę.

Krok 9

Włącz zapłon, załóż wężyk, a następnie odkręć zawór odpowietrzający prawego, tylnego hamulca. Zamknij zawór dopiero, gdy zauważysz brak pęcherzyków powietrza.

PAMIĘTAJ: Pompa układu ABS nie powinna pracować dłużej, jak 2 minuty. Rozwiązaniem jest robienie co najmniej 10 minutowych przerw by urządzenie mogło stracić wysoką temperaturę.

Krok 10

Wyłącz zapłon, i postępuj jak z pozostałymi hamulcami – pompuj pedał hamulca, by go odpowietrzyć.

Krok 11

Postępuj z drugim kołem identycznie jak z pierwszym.

Krok 12

Włącz zapłon, następnie poczekaj aż pompa ABS wyłączy się samoczynnie.

Krok 13

Zbliżasz się ku końcowi! Uzupełnij zbiornik płynu hamulcowego do oznaczenia MAX.


Jaki płyn hamulcowy wybrać?

W każdym sklepie motoryzacyjnym mamy do wyboru szereg produktów różnych producentów, właściwości i formuł. Budzi to dylemat, czy lepiej wybrać droższy, czy może tańszy, a jeśli tak, to czym różnią się od siebie? Wśród użytkowników i mechaników stale przeprowadzane są rankingi płynów, nie tylko hamulcowych. W pierwszym kwartale roku 2014, pierwsze miejsce zajmował płyn SL.6 niemieckiej firmy ATE. Litr płynu kosztuje około 35 złotych. Tuż za nim, klasyfikuje się Mobil DOT 4, w cenie 18 złotych za 0,5l. Parametry są bardzo zbliżone, choć wicelider rankingu reklamuje się lepszymi właściwościami smarnymi. Trzecie miejsce zajmuje płyn TRW DOT5, również niemieckiej produkcji. Oprócz płynów, firma produkuje części do układów zawieszenia, co może świadczyć o ich doświadczeniu w kwestii dostosowywania specyfików do komponentów samochodowych. Cena nie wyróżnia się od pozostałych i wynosi 35 zł za 1,0 litr.